Zuzana Ondrisová nám prezradila tajomstvo omladenia, po ktorom túžia všetky ženy

Akreditovaná lektorka a školiteľka tvárovej jogy, zakladateľka projektu Tvárová joga na Slovensku a v Čechách, zakladateľka Face Yoga Institute. Na základe skúseností zo svojej dlhoročnej praxe vyvinula vlastnú metódu, zostavu cvikov a masáži, vďaka ktorým jej klientky viditeľne omladnú bez botoxu a plastického chirurga. Práca jej každý deň robí radosť a možnosť vidieť výsledky, úsmev, krásu a sebavedomie každej spokojnej klientky jej dokazuje, že to, čo robí má zmysel.

Ako dlho sa venujete Tvárovej joge a prečo ste sa rozhodli pracovať v tejto oblasti?

Tvárovej joge sa venujem už takmer päť rokov. Dôvod je veľmi jednoduchý. Po šiestich rokoch na materskej dovolenke som dostala „kompliment“, že vyzerám hrozne. Dosť ma to prekvapilo, pretože som sa cítila veľmi fajn, avšak tvár ukazovala niečo iné. Priznám sa, že som si počas materskej nejako nevšimla vrásky na čele, ovisnuté líca a kontúry tváre, horné viečka, hlbokú nosoústnu ryhu a môj celkový smutný výraz tváre. Začala som teda hľadať spôsoby, ako s tvárou niečo urobiť bez invazívnych zásahov. Prihlásila som sa na kurz pre lektorky, testovala som účinky cvičenia najskôr na sebe. Neskôr prišli na rad kamarátky, mamina a keď prišli prvé pozitívne výsledky a potešujúce spätné reakcie, bolo jasné, že to funguje.  Toto celé sa udialo v čase kedy som sa mala vrátiť späť do práce do nadnárodnej korporácie. Lenže mňa to tam už neťahalo. Cítila som, že chcem robiť niečo, čo bude mať zmysel a čo bude prospešné iným ľuďom.  Byť lektorkou, pomáhať ženám dobre vyzerať a cítiť sa spokojne ma veľmi  lákalo a prišlo to absolútne v pravú chvíľu.

V čom spočíva tajomstvo omladenia pomocou Tvárovej jogy?

Je to úplne jednoduché. Tak, ako je možné cvičiť a formovať svaly na tele, tak je možné praktizovať to aj so svalmi na tvári. Keď necvičíme, svaly ochabujú a strácajú pružnosť. Pravidelným cvičením sa dosahuje optimálne prekrvenie kolagénového väziva. Kožné bunky vďaka tomu získavajú dostatok kyslíka, živín, stimuluje sa činnosť žliaz a obnovovanie buniek, svalové a väzivové vlákna sa udržiavajú v dobrej forme. Pokožka sa krásne vypne a vyzerá zdravo. Okrem toho cvičenie ovplyvňuje cirkuláciu lymfy, učíme sa kontrolovať našu mimiku, uvoľňovať napätie a kŕče v tvári, najmä v oblasti čeľuste a čela. Pomocou masáže zrelaxujeme myseľ. Moje klientky, ktoré pravidelne cvičia, začínajú mať lepší pocit zo seba, majú sa radšej, učia sa venovať si čas a sú so sebou spokojné. A to ma veľmi teší.

V akom veku je najlepšie začať s prvými cvičeniami?

Najlepšie je začať pred 30-kou alebo prvým tehotenstvom. Ženy totiž čaká mnohokrát rýchly nárast hmotnosti a potom rýchly úbytok, častokrát aj prebdené noci a mnoho povinností. Preto je skvelé ak už vedia, ako svojej tvári pomôcť a cvičiť napríklad pri kočíkovaní a prechádzkach s deťmi.

S akými problémami vás najčastejšie kontaktujú klientky? Mimochodom je Tvárová joga len čisto ženská záležitosť?

Úplne najčastejšie problémy sú vrásky na čele, ovisnuté horné viečka a kontúry tváre. Treba si uvedomiť, že niektoré problémy vieme vyriešiť Tvárovou jogou, pri niektorých je to kombinácia viacerých aktivít. Či už ide o kontrolu mimiky, úpravu stravy či starostlivosti o pleť. Tiež musíme brať do úvahy typ tváre a vek.

Tvárová joga je aj pre mužov. Aj im sa tvoria druhé brady, ovísajú viečka či líca a kontúry tváre. Mám viacero mužských klientov, ktorí boli na kurze. Oveľa častejšie sa však muži učia od svojich manželiek, ktoré kurz absolvovali a cvičia spolu :). Mám dokonca klienta, ktorý má 85 rokov a je to aktívny športovec :).

Je vhodné okrem pravidelného cvičenia používať aj nejaké špeciálne krémy, séra alebo masky?

Určite áno. Starostlivosť o pleť ide s tvárovou jogou ruka v ruke. Dôraz kladiem na čistenie pleti, výživu pomocou sér a dobrú hydratáciu. Nezabudnúť na píling aspoň 2x do mesiaca. Tu platí, že najlepšia kozmetika je tá, ktorá vám sadne. Treba hľadať a skúšať. Čo vyhovuje vašej priateľke, nemusí vôbec sadnúť vám.

28. septembra budete mať prednášku na ženskej konferencii WOMAN’S BALANCE DAY. Zvyknete si aj Vy dopriať deň za odmenu? Ako vyzerá Váš WOMAN’S BALANCE DAY?

Vždy, keď chystám nejaký väčší projekt, kurz alebo idem niekam na prednášku, premýšľam, ako sa za vykonanú prácu odmením. Nemusí to byť hneď celý deň. Stačia mi aj maličkosti ako dobrá káva, obed, kozmetika s masážou alebo len celé dopoludnie práca v záhrade bez počítača. Mám taký svoj rituál, že každú nedeľu večer si dám vaňu, urobím píling alebo masku a len tak si hodinku oddychujem a venujem sa sebe

Čo by ste odporúčali ženám, ktoré chcú nájsť vnútornú rovnováhu, byť šťastné a spokojné?

Dopriať si čas každý deň aspoň pár minút. Vyložiť si nohy, prečítať knižku, zacvičiť si, jednoducho urobiť niečo pre seba. Na to, aby sme boli spokojné, musíme byť zdravo egoistické. Neplniť želania všetkých naokolo bez toho, aby sme najskôr splnili to, čo cítime a potrebujeme my. Toto vnímam ako veľmi zásadný problém. Ženy sú doslova uhnané a samozrejme chcú byť dokonalou ženou, mamou, zamestnankyňou, dokonale vyzerať, vážiť, jesť. A ešte sa očakáva, že budú stále krásne, trpezlivé a usmiate. Takto to však nejde bez toho, aby mala žena čas na dobitie bateriek.  Či to bude beh, Tvárová joga, knižka alebo stretnutie s priateľkou je úplne jedno. Hlavne, že to bude :).