Odborníčka na bra-fitting Karin Kosková: Správna podprsenka vyčaruje sexi postavu a pozdvihne sebavedomie

Odborníčka na bra-fitting a manažérka predajne Madam Podpsenka Karin Kosková nám prezradila, prečo záleží na výbere správnej podprsenky a na čo všetko si treba dávať pozor. Pokiaľ chce žena predísť nelichotivému zarezávaniu ramienok a obvodu, vyskakovaniu pŕs a v konečnom dôsledku aj bolestiam chrbta, mala by investovať do kvalitnej podprsenky, ktorá jej sadne ako uliata.

Čo je to bra-fitting a prečo sa mu venujete?

Bra-fitting v preklade znamená poradenstvo v oblasti spodného prádla.Cítime potrebu pomáhať ženám s výberom spodného prádla. Našou víziou je, aby sa každá žena, ktorá k nám príde cítila vo svojom tele ako bohyňa a prijala ho také, aké je.

Ako žena zistí, že nosí nesprávnu veľkosť podprsenky a aké komplikácie si tým môže spôsobiť?

Samozrejme záleží na veľkosti pŕs.  Pokiaľ má žena väčšie prsia, tak je nesprávne veľkosť viac viditeľná. Keď sa len pozrieme okolo seba, zameriame sa na ženy s veľkými prsiami, tak zistíme, že im podprsenky delia prsia na polovicu a obvod vylieza po chrbte smerom hore. Ramienka sa im zarývajú do ramien a prsia sa posúvajú až niekam na brucho. V horších prípadoch sa kostica zapichuje do prsného tkaniva, ženy sa hrbia a majú problémy s bolesťami chrbta. Pokiaľ ide o menšie prsia, tam sú problémy skôr estetické.

Prečo majú problém ženy vybrať si správnu veľkosť podprsenky? Čo robia zle pri nákupe?

Myslím si, že je to o nezáujme žien a o ich nedostatočnej vedomosti o tejto problematike. Snažím sa vždy ženám vysvetliť, čo všetko dokáže správna podprsenka vyčarovať s postavou a sebavedomím.

Kedy môžeme povedať, že podprsenka sedí ako uliata?

Základom je dostatočne pevný obvod, ktorý zaručí podporu a vďaka tomu sa predíde zarezaným ramienkam a bolestiam chrbta. Každá žena sa môže skúsiť premerať pod prsiami a od nameraného výsledku odpočítať 2-5 cm.  Pri väčších obvodoch, +80 cm, pokojne aj 8-10 cm, samozrejme podľa pocitu – správna podprsenka by nemala dusiť. Ďalej je dôležité, aby kostica lemovala celý prsník a ležala pevne na hrudnom koši. Toto tiež platí aj o strede podprsenky. Vždy treba dbať na to, aby prsia nevyliezali zospodu alebo vrchom von a košík musí lemovať krásne celý prsník. Obvod sa nesmie posúvať po chrbte smerom hore.

Ako sa správne starať o podprsenky alebo vo všeobecnosti o spodné prádlo?

Podprsenky je ideálne prať v prať v práčke pri teplote 30 ᵒC, ale v pracom vrecúšku a bez aviváže. Tá spôsobí povolenie elastanu a podprsenka sa tak po niekoľkých vypratiach znehodnotí.

Existuje niekoľko druhov podprseniek – vystužené, nevystužené, push up, samodržiace a mnohé ďalšie. Mala by mať každá žena z každého typu a striedať ich podľa príležitosti alebo by sa skôr mala držať jedného typu, ktorý jej najlepšie sedí a prípadne mať z neho viac farieb?

Som zástancom toho, aby mala každá žena telovú a čiernu podprsenku na každodenné nosenie. Okrem toho tiež samodržiacu a športovú podprsenku. Samozrejme chápem, že nie každá žena si môže dovoliť nechať v obchode 300 eur za podprsenky. Pokiaľ však vie, že kupuje naozaj kvalitné kúsky, môže sa spoľahnúť na to, že časom sa jej to určite vráti.

28. septembra budete mať prednášku na ženskej konferencii WOMAN’S BALANCE DAY. Zvyknete si aj vy dopriať deň za odmenu? Ako vyzerá váš WOMAN’S BALANCE DAY?

Pravidelne si zvyknem dopriať deň za odmenu. 🙂 Verím, že základom kvalitného a spokojného života je rovnováha medzi prácou a oddychom.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré hľadajú rovnováhu, šťastie a spokojnosť?

Vážiť si seba samu, svoje telo, dávať mu to, čo potrebuje, aby sa predišlo syndrómu vyhorenia. Tiež je dôležité nepodľahnúť tlaku okolia. Každá z nás je originál a pokiaľ si nezačneme veriť, nikdy nebudeme šťastné. 🙂