Lucia Víglašová: Nezabúdajte žiť skutočný život, nielen ten na sociálnych sieťach

Má prehľad vo všetkých sociálnych sieťach, pozná aktuálne trendy a rôzne vychytávky, ktoré ľudia denne využívajú na známom a populárnom Facebooku alebo Instagrame, aby sa zviditeľnili, pochválili alebo upútali na seba pozornosť. Sociálne siete sú oblasťou, ktorá denne napreduje a vďaka tomu vzniká priestor na neustále rozširovanie vedomostí. Ako sama hovorí, jej práca nie je stereotypná a neustále prináša nové nekonečné možnosti. V online marketingu našla pre seba ideálne spojenie žurnalistiky, ktorú študovala, a pestrej kreatívnej práce. Aktuálne pôsobí ako social media manažér v agentúre VISIBILITY.

Do akej miery podľa Vás ovplyvňujú sociálne siete každodenný život žien a ovplyvňujú ho podľa Vás pozitívne?

Na sociálne siete je možné nazerať dvoma spôsobmi. Buď ich považujeme za zdroj informácií a inšpirácie, alebo si prostredníctvom nich tvoríme naše druhé ja. V prvom rade je však potrebné myslieť na to, že nie všetko v živote je také ideálne, ako je to prezentované na sociálnych sieťach. Záleží len od nás, do akej miery sa necháme ovplyvniť zobrazovanou realitou vo virtuálnom prostredí. Každá z nás to má vo vlastných rukách. Ja ale odporúčam využívať Facebook, Instagram a ďalšie kanály najmä na komunikáciu, informovanosť, inšpiráciu a motiváciu, nie na vytváranie úsudku o sebe samej porovnávaním s inými.

Aký je vplyv sociálnych sietí na to, ako žena vníma samu seba? Stotožňujete sa s tým, že pod vplyvom takzvaného „kultu krásy“, sa snaží vyzerať vždy čo najlepšie a nič iné nie je prípustné?

Naučiť sa mať rada sama seba, aj s chybami – to je pre ženy asi najťažšia úloha. Neuľahčujú nám to ani sociálne siete. Na Facebooku čítame články o tom, ako schudnúť, ako mať krásne vlasy, zdravú pleť, na Instagrame sa nám ponúkajú fotografie nádherných žien s mierami modeliek. Okamžitou reakciou ženy je porovnávanie, a priznávam, často sa tomu nevyhnem ani ja. Ešte stále je totiž spoločnosť nastavená tak, že preferuje krásu vo forme vonkajšieho vzhľadu. Ženy na sociálnych sieťach medzi sebou doslova súťažia, ktorá pridá krajšiu fotografiu. Držím sa však toho, že je len na nás, do akej miery uveríme mýtom, prezentovaným na sociálnych sieťach. Je fajn, ak z času na čas pridáme nejakú vydarenú fotografiu, ktorou sa chceme priateľom pochváliť. Dôležité však je, že popri sociálnych sieťach si žijeme svoj skutočný a naplnený život s úsmevom. Pretože rodina a priatelia vás nemajú radi kvôli fotografiám na Instagrame, ale kvôli tomu, kto ste – aj keď ste strapatá, bez make-upu a práve nepózujete pred objektívom

Vedeli by ste vybrať jednu sociálnu sieť, ktorá je Vaša najobľúbenejšia z pohľadu social media manažéra a prečo? Platí Váš výber aj, keby ste mali vybrať len ako bežný používateľ?

Pre mňa zostáva najobľúbenejšou sieťou aj naďalej Facebook, a to pracovne, aj súkromne. Z pohľadu social media managera vyhráva Facebook nielen kvôli možnosti budovania komunity, lepšej komunikácie s fanúšikmi a poskytovania im užitočného obsahu, ale aj z dôvodu presnejšieho cielenia reklám. Aj napriek tomu, že prešiel v poslednom období veľkými zmenami, z ktorých boli nie všetky pozitívne, pre mňa osobne predstavuje obrovský zdroj informácií. Ak sa navyše skombinuje dobrá komunikácia na Facebooku, doplnená o svieže fotografie na Instagrame, značka môže mať vyhraté. Instagram ako platforma pre mladých je výborným komunikačným nástrojom, ktorý (v prípade biznisu) účinne dopĺňa Facebook stránku. U mňa ale jednoznačne vyhráva Facebook, a to najmä z hľadiska obsahového nasýtenia.

Sú ľudia, ktorí tvrdia, že sociálne siete nás oberajú o ozajstné zážitky a namiesto toho, aby sme sedeli pri počítači a pozerali do mobilov, mali by sme radšej tráviť viac času s rodinou, priateľmi, ísť von, zabaviť sa.. Môžu byť sociálne siete pre ľudí aj užitočné alebo je to naozaj len zabijak času?

Byť aktívny na sociálnych sieťach za účelom kontaktu s priateľmi alebo kvôli zdrojom informácií nie je nič zlé. Miera využívania sociálnych sietí spolu s pribúdajúcimi funkcionalitami, samozrejme, rastie. Často ma však zamrzí, ak vidím dvoch ľudí na romantickom rande, ako spolu nekomunikujú a ťukajú do mobilov. Ak sa kvôli sociálnym sieťam prestávame rozprávať a prestávame vnímať svet okolo, niečo zrejme nie je v poriadku. Je to však individuálne, my sami by sme si mali uvedomiť, kedy sme už prekročili hranicu a niečo robíme zle. Nejednému už sociálne siete rozbili rodinu, zničili priateľstvá či prispeli k strate zamestnania. Majme na pamäti, že to my využívame sociálne siete k uspokojeniu našich potrieb, nie sociálne siete využívajú nás.

Svoj pracovný čas venujete sociálnym sieťam. Máte ešte po práci chuť pozrieť si čo je nové napríklad na Facebooku alebo Instagrame alebo sa tomu úplne vyhýbate?

Sociálnymi sieťami doslova žijem. Často od najbližších počúvam, že by som nemusela stále držať ten mobil, no nedokážu pochopiť, že sa často „nehrám“, ale pracujem. Myslím si však, že môj čas strávený na sociálnych sieťach sa delí na dve časti – v práci riešim na Facebooku a Instagrame čisto pracovné veci a newsfeed s novinkami veľakrát nemám čas prezerať. Po tom, čo odídem z práce, si síce poviem, že si dám pauzu, no len málokedy to dodržím. Moja zvedavosť, chuť po nových informáciách, navyše v kombinácii s viac ako hodinovým cestovaním do práce a z práce ma donúti vziať mobil do rúk a prezrieť si, čo nové sa vo svete udialo. Rovnako tak aj vo voľnom čase sledujem novinky, ktoré sa v oblasti sociálnych sietí objavia. To rozvíja aj môj pracovný život. Počas víkendu sa ale snažím sociálne siete obmedziť a radšej vybehnem do prírody, najlepšie niekam, kde nie je signál. Zdá sa, že to jediné mi dokáže zabrániť v tom, aby som nebola online.

28. septembra budete mať prednášku na ženskej konferencii WOMAN’S BALANCE DAY. Zvyknete si aj vy dopriať deň za odmenu? Ako vyzerá váš WOMAN’S BALANCE DAY?

Ja považujem deň za odmenu ten, kedy nemusím skoro ráno vstávať, môžem si dosýta oddýchnuť a môžem robiť to, čo mám rada – tráviť chvíle s priateľom, stretnúť sa s rodinou či s priateľmi, vybehnúť niekam na výlet alebo si pozrieť dobrý film s vínkom v ruke. Ale samozrejme, ako každá žena neodolám ani nákupom či dobrej kozmetike. Woman´s Balance Day je deň, kedy sme šťastné, vyrovnané a milované okrem iných aj samy sebou. A takých dní by malo byť v našich uponáhľaných životoch čo najviac.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré hľadajú rovnováhu, šťastie a spokojnosť?

Nesnažme sa byť dokonalé. Honba po dokonalosti nám nikdy šťastie neprinesie, práve naopak, sme frustrované a ešte horšie pôsobíme aj na naše okolie. Nechcime stihnúť všetko včas, popri tom dobre zarábať a ešte aj prvotriedne vyzerať. Práve drobné chybičky sú to, čo nás robí jedinečnými. Radujte sa aj z maličkostí a užívajte si život plnými dúškami – aspoň väčšinou, pretože všetci vieme, že nie každý deň je nedeľa.