Jana Fottová: Esenciálne oleje dokážu ženám vyčariť úsmev a podčiarknuť ich zmyselnosť

Psychologička, terapeutka a certifikovaná aromaterapeutka. Jana Fottová vyštudovala fakultu psychológie a fakultu sociálnej práce. Absolvovala mnoho školení a tréningov, či už z oblasti esenciálnych olejov, psychológie, personalistiky alebo biznisu. Jedným z nich je aj dlhodobý terapeutický výcvik v systemickej terapii. V súčasnosti rozširuje svoje vedomosti v oblasti aromaterapie a etikoterapie. Jej životným krédom je: „Život je príliš krátky, aby sme nežili podľa vlastných predstáv“.

Čo sú to esenciálne oleje a ako funguje aromaterapia?

Predstavte si, že stojíte na lúke plnej kvetov v blízkosti lesa. Vychutnávate si ten moment splynutia Vás s čarovnou prírodou. Akosi automaticky zatvárate oči a zhlboka sa nadýchnete. V hlave Vám prebehnú nádherné spomienky či predstavy o budúcnosti. Cítite sa blažene, pokojne a vyrovnane. Nahnete sa a odtrhnete lístok mäty, ktorá rastie vedľa Vás. Pošúchate ho medzi prstami a vychutnávate si silnú osviežujúcu arómu. To čo cítite sú esenciálne oleje, prchavé voňavé molekuly rôznych zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v semenách, kôre, stonkách, koreňoch, kvetoch, plodoch a iných častiach rastlín. Pri nádychu esenciálny olej podráždi čuchové receptory, ktoré vyšlú signál do limbického centra v mozgu, ktoré je zodpovedné za naše emócie. Preto je aromaterapia emocionálne nabitá a dokáže v nás odštartovať neskutočné emočné procesy. Aromaterapia dokáže ovplyvniť a vyvolať množstvo procesov v našom organizme, a to na úrovni fyzickej, mentálnej aj fyziologickej.

Na čo všetko môžeme esenciálne oleje používať?

Esenciálne oleje dodávajú rastlinám ich charakteristickú vôňu, chránia ich a zohrávajú úlohu pri opeľovaní, odpudzujú nežiadúci hmyz a majú iné výhody pre rastlinky. Rovnako prospešné sú aj pre človeka, ak sú použité naozaj čisté esenciálne oleje. Jedinečné a komplexné zloženie umožňuje ich všestranné využitie. Okrem toho, že sa s nimi dá krásne pracovať v súvislosti s emóciami, už dlhé roky ich používame na prípravu jedál, parfumov, kozmetiky ale aj zdravotnú starostlivosť.

Aké sú faktory, ktoré podporujú ich priaznivý účinok a naopak, ktoré ho zase znižujú?

Kľúčovým faktorom je ich správne používanie. Esenciálne oleje sú vďaka procesu destilácie alebo lisovania za studena vysoko koncentrované, čisté, silné a účinné. Pri topickom používaní je ich potrebné riediť a pri deťoch obzvlášť. Nebojte sa, že sa stratí ich účinok či vôňa. Práve naopak, zabránite ich rýchlemu vypareniu a posilníte absorpciu cez pokožku. Ďalším faktorom je, že jedno natretie alebo inhalovanie nestačí. Tak ako pri každej prírodnej intervencii je potrebná trpezlivosť a pravidelnosť. Držím sa pravidla: menšia koncentrácia a častejšia aplikácia.  Posledným a najdôležitejším pravidlom je, že aromaterapia nám musí voňať. Ak nám niektorý olej aj napriek jeho priaznivým účinkom nevonia, siahnime po inom.

Vedeli by ste vybrať jeden univerzálny olej, ktorý by mal mať každý doma a jeden, ktorý je Váš najobľúbenejší?

Najkomplexnejším je pre mnohých aromaterapeutov jednoznačne levanduľový esenciálny olej. Dá sa krásne použiť v obmedzenom množstve už pri bábätkách. Levanduľa všetko upokojuje, od rozbúrených emócií až po boľavý členok. Je uznávaná pre svoje účinky, ktoré sú analgetické, antikoagulačné, protikŕčové, protizápalové, antiseptické, protiplesňové. Krásne uvoľňuje stres a zatočí aj s nespavosťou. Je to olejček, ktorý je v našej domácnosti na prvom mieste, keďže pred spaním nám prevonia celú spálňu.

Najobľúbeňejší? Osobne sa mi to mení podľa emočného a fyzického rozpoloženia, momentálne vyhráva na rebríčku joga set od dōTERRA. Podmanivé vône vhodné nielen na prehĺbenie dýchania a spojenia tela a mysle, ale aj na prekonanie samého seba. V kabelke  mám stále so sebou kľúčenku so základnými olejčekmi a medzi nimi nesmie chýbať zmes olejov smrek, ružové drevo, kadidlo a vratič pod názvom Balance. Pri ťažkých chvíľach mi  pomáha zastabilizovať sa a dať do rovnováhy zvnútra aj zvonku, po fyzickej aj po emočnej stránke. Zvyknem ho natierať aj dcérke na zátylok, keď sa učí nové veci. Všimla som si, že s ním lepšie zvláda prvotné nezdarené pokusy.

Ktoré oleje sú najlepšími pomocníkmi pre ženy – skrášľujú, omladzujú, rozjasňujú, spevňujú?

Najlepšími pomocníkmi pre ženu sú tie oleje, ktoré jej voňajú, povznesú jej náladu, vyčarujú úsmev a povzbudia jej zmyselnosť. Top 5 olejov, ktoré by každá žena mala mať okrem už spomínanej levandule v skratke:

  • Šalvia – má antidepresívnu vlastnosť a je užitočná pri výkyvov nálad spojených s PMS. Pri aplikácii topicky na podbruško, mi pomáha znížiť bolesti. Ja ju osobne milujem v Mesačnej zmesi pre ženy od dō Táto zmes mi vyrovnala menštruačný cyklus po pôrode a zmiernilo nepohodlie bez užitia farmaceutických preparátov, bez ktorých som predtým nevyšla z domu.
  • Kadidlo – Balzam pre každú pokožku. Vyhladzuje vrásky a jazvy, upokojuje podráždenie, je protizápalový, antiseptický, dezinfekčný a zabíja baktérie. Používa sa tiež aj ako posilňovač nálady. Pravidelne si ho pridávam do svojho hydratačného krému.
  • Geránium – milujete vôňu pelargónii? Tak tento olej vo Vašej výbave nesmie chýbať. Je známy ako vyrovnávací olej a pomáha znižovať podráždenie pokožky svojimi upokojujúcimi účinkami. Rada si ho pridávam do kúpeľa, pleťovej masky alebo si z neho robím prírodný vlasový kondicionér.
  • Ylang ylang – jeho kvetinová vôňa nádherne uvoľňuje a upokojuje stres či depresívne stavy. Pomáha upraviť srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Ylang ylang má aj ďalšie použitie a to ako afrodiziakum .
  • Divoký pomaranč – Jedna z mojich najobľúbenejších vôní čerstvo vytlačeného pomaranča. Výskum ukázal, že napomáha zlepšiť náladu a v kombinácii s mätou je ako prírodný „redbull“. Taktiež krásne rozjasňuje pokožku.

28. septembra budete mať prednášku na ženskej konferencii WOMAN’S BALANCE DAY. Zvyknete si aj vy dopriať deň za odmenu? Ako vyzerá váš WOMAN’S BALANCE DAY?

Na rôznych fórach sa dočítate o dňoch za odmenu štýlom výletu s kamarátkami či relaxačného pobytu. Pre mňa osobne je to práve deň, kedy som sama so sebou a robím to čo ma teší a to po čom moja duša „piští“. Niekedy je to vypratanie šatníka a upečenie kváskového chlebíka s novou receptúrou, inokedy je to práce na nových projektov či len čas strávený s vyloženými nohami a s knihou v ruke. Pre mňa sú to vzácne momenty, keďže väčšinu času trávim aktívne s dcérkou či priateľom. Chvíľka samoty v pohodlí domova je pre mňa vzácnosť a užívam si ju naplno.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré hľadajú rovnováhu, šťastie a spokojnosť?

Všetci sme jedineční. Nájdite si svoj štýl, svoju cestu, svoju vnútornú ženu v sebe, priestor pre seba a nenechajte sa znechutiť.