Andrea Hinková – Tarová: Ženy, nesnažte sa byť dokonalé, dovoľte si robiť chyby

Šéfredaktorka časopisu Harmonia, ktorá už počas štúdia na vysokej škole chcela robiť lifestyle. Prešla si ekonomickými redakciami, robila krimi a zase ekonomiku a svoj sen o lifestylovom časopise sa jej splnil až potom, ako sa jej v 44 rokoch narodilo druhé dieťa a dostala ponuku viesť redakčný tím Harmonie. Ako sama hovorí, skĺbiť pracovné povinnosti s rodinnými nebolo vždy jednoduché. Dnes, keď dosahuje úspech v kariére a každý deň prežíva krásne a veselé chvíle so svojou rodinou, je inšpiráciou pre všetky ženy, ktoré túžia žiť v harmónii, šťastí a rovnováhe.

V čom spočíva práca šéfredaktorky ženského časopisu a prečo ste sa rozhodli vo svojej kariére uberať práve týmto smerom?

Paradoxne som po práci v ženskom časopise túžila od svojich 23 rokov, odkedy som začala robiť popri škole élevku v Hospodárskych novinách. Odvtedy som prešla viacero redakcií, avšak stále som sa točila okolo ekonomiky. Z posledného vydavateľstva som odchádzala ako 43 ročná s tým, že stagnujem a už nemám v tejto oblasti čo ponúknuť a kam sa pohnúť. Všetko sa mi zdalo rovnaké, len v zelenom alebo modrom. Preto som s vďakou prijala miesto PR manažérky spoločnosti Víno Matyšák, čo bola pre mňa obrovská skúsenosť za ktorú som nesmierne vďačná. Nabrala som úplne novú energiu, počas tohto obdobia som sa zoznámila so svojim terajším (druhým) manželom a otehotnela som. Bol to šok i radosť v jednom. Chvíľu som sa naplno venovala druhorodenému synovi, avšak keďže som hyperaktívny človek, Vesmír mi poslal ponuku v podobe splnenia môjho sna. Stať sa šéfredaktorkou ženského lifestylového časopisu. Toto je práca po ktorej som dlhé roky túžila, tak si to teraz užívam so všetkým, čo to prináša.
A v čom táto práca spočíva? V otvorených očiach, v stretávaní sa so ženami a počúvaní, čo ich teší a naopak trápi, vo vyhľadávaní talentov a žien, ktoré stojí za to prezentovať, v prehľade o kozmetických, módnych a knižných trendoch a samozrejme v medicínskom prehľade, nakoľko veľká časť časopisu je venovaná zdravotníckym témam. Na to, aby som bola v obraze, čo sa týka talentovaných žien, som založila skupinu „Ako sa dostať do časopisu“, v rámci ktorej mladé, začínajúce podnikateľky sprevádzam svetom médií a spoločne hľadáme v ich práci to jedinečné a výnimočné, čo médiá hľadajú. Súčasťou je aj mentoring ohľadne písania článkov a všetko, čo sa okolo médií točí.

Býva pre vás niekedy náročné skĺbiť pracovné povinnosti s rodinnými a nájsť si ešte aj čas pre seba?

Vzhľadom na to, že pracujem z domu a nebývam v Bratislave, si dokážem zariadiť čas tak, aby som skĺbila prácu i rodinu. Bežný pracovný deň vyzerá tak, že celé dopoludnie pracujem, alebo idem do Bratislavy na stretnutie. Keď píšem doma, medzitým navarím, a ak viem, že budem mimo domu, navarím deň predtým. Domáca strava je pre mňa veľmi dôležitá. Celkovo som vyznávač zdravého životného štýlu, takže niečo také ako fast food u nás nenájdete. Popoludní, keď prídu manžel a synovia z práce, škôlky a školy, prácu odkladám a vrátim sa k nej opäť večer, keď celý dom stíchne. Čas pre seba trávim najmä pri jóge, ktorá mi pomáha udržiavať si fyzický aj psychický balans. A s manželom a deťmi radi chodíme do welness. Sľúbili sme si s manželom, že si vyhradíme jeden deň v týždni len pre seba, no to sa nám zatiaľ nepodarilo.

Aká je typická čitateľka časopisu Harmonia?

Podľa ohlasov usudzujem, že je to žena, ktorá nastúpila na cestu transformácie. A tá ako viete, je nekonečná a u niekoho sa začína v dvadsiatich rokoch a u iného v štyridsiatke. Záleží od uhľa pohľadu. Táto žena miluje život so všetkým, čo prináša a vie, že je to hojdačka. Raz si dole a potom silnejšia hore. Každé číslo má nejakú silnú tému. Ide väčšinou o témy, ktoré sa týkajú osobného rozvoja, alternatívnej medicíny, rozhovory s inšpiratívnymi ženami, aj slávnymi ľuďmi a tiež ženami, ktoré vystúpili zo svojej komfortnej zóny a začali si plniť svoje sny. V súvislosti so slávnymi ľuďmi by som rada spomenula tri rozhovory, ktoré milujem a rovnako tak si ich obľúbili aj čitatelia. Vôbec nie v poradí, ale veľmi príjemne ma šokovala Zuzka Fialová a jej otvorený rozhovor o tom, čo sa u nej a v nej zmenilo po štyridsiatke. Ako začala inak vnímať svet, prehodnotila svoje priority a prestala riešiť neriešiteľné veci. Ďalším úžasným respondentom na rozhovor bol Majk Spirit (iná cieľovka). Je to veľmi rozhľadený mladý muž, ktorý má snahu motivovať najmä mladých ľudí, číta filozofické knihy, a celkovo je veľmi príjemný. Keď som robila rozhovor s Majkou Čírovou, ani netušila, čo vo mne spôsobila. Je to neskutočne milá osoba, a keď sa rozhovorila o tom, že bojovala s tým, že sa musí páčiť každému, čo ju zväzovalo, a postupne sa oslobodila od tohto druhu strachu, trafila mi klinec po hlavičke. Ja som totiž bojovala presne s tým istým. A ona bola tým posledným krokom k tomu, aby som sa tohto nezmyselného pocitu konečne zbavila. Dnes aj vďaka nej viem, že nie so dokonalá a nechcem a nemusím sa páčiť každému. A takéto rozhovory čítajú čitateľky časopisu Harmonia a verím, že aj im ako sa hovorí „trafia klinec po hlavičke“.

V akých oblastiach je časopis Harmonia inšpiráciou pre jeho čitateľky? V čom alebo kedy im dokáže pomôcť?

Vo všetkých. Čo zaujíma ženy? Muži, vzťahy, kozmetika, móda, zdravie seba a svojich detí, zdravé recepty a samozrejme inšpirácie žien, ktoré sa dali na cestu svojho sna a aj keď nebola vždy jednoduchá, nevzdali to a dnes majú svoj vlastný biznis. Nie každá žena na to má a nie pre každú je kariéra priorita a tie si zase nájdu v  Harmonii témy o rodine, vzťahoch, zdravom životnom štýle….

Denne spracujete a prečítate množstvo textov. Baví Vás prečítať si potom ešte iný časopis alebo napríklad nejakú knihu?

Milujem knihy! Knihy vám môžu zmeniť život a to doslova. Mojou bibliou je Alchymista, vďaka ktorej som pochopila, že môžem precestovať celý svet a hľadať šťastie, ak ho však nebudem mať v sebe, nenájdem ho nikde. Len v sebe. A tak isto je to aj s problémami. Môžeme pred nimi utekať, pokiaľ sa im nepostavíme čelom a nezačneme ich riešiť, nezmiznú.  Neodídu a je obrovská úľava urobiť ten prvý krok, prekročiť svoju komfortnú zónu a začať ich riešiť. Potom to už ide samospádom. Ďalšia kniha, ktorá mi veľmi ovolyvnila život je Odpoveď. Naučila ma snívať, vizualizovať si veľké sny, plánovať a najmä pozitívne myslieť. Veľmi rada čítam aj bežné ženské romány. Na chvíľu spolu s nimi odídem do iného sveta a žijem iný príbeh. V mnohom ma aj hrdinky inšpirujú a motivujú. Preto som veľmi rada, že sa priam roztrhlo vrece so slovenskými autormi a najmä autorkami. Mám medzi nimi veľa kamarátok a verím, že sa čoskoro k nim zaradím. Tento veľký sen ma nakopla si splniť kniha Odpoveď.

28. septembra budete mať prednášku na ženskej konferencii WOMAN’S BALANCE DAY. Zvyknete si aj Vy dopriať deň za odmenu? Ako vyzerá Váš WOMAN’S BALANCE DAY?

Dám si na tvár a vlasy masku a maľujem mandaly. Maľovanie je pre mňa neskutočný relax a často sa pritom úplne zabudnem. Nechávam vtedy mozog oddychovať a moju ruku vedie nejaká vesmírna sila.

Čo by ste odporúčali ženám, ktoré chcú nájsť vnútornú rovnováhu, byť šťastné a spokojné?

Aby prestali riešiť druhých a zamerali sa na seba a svoje šťastie. Hovorí sa tomu, upracte si pred vlastným prahom a nepozerajte sa susedom do okien. Nechodili ste v ich topánkach a to, čo si o vás myslia je ich problém, nie váš. Neporovnávajte sa. Neberte život ako súťaž, každý človek na tomto svete je unikátny, každý je v niečom výnimočný. A potreba porovnávať sa vychádza len z veľkej dávky neistoty. A čo je veľmi dôležité a súvisí to so všetkým, pestujte si lásku k sebe. Sebaláska je dôležitá pre každého človeka, a to ako milujeme seba sa odzkradľuje aj v tom, ako sa vyvíjajú naše vzťahy k iným ľuďom. Nesnažte sa byť dokonalé, dovoľte si robiť chyby. Dokonalosť je len skrytý strach a keď urobíte chybu, nevyhovárajte sa, nehľadajte vinníkov. Proste to na rovinu povedzte. Ľudia, naladení ako vy (a takých si do života zmenou postoja pritiahnete) pochopia, že nie ste stroj. Mne tieto uvedomenia a ešte uvedomenie, že nie som a nechcem sa všetkým páčiť, úplne zmenili život.