Ako vyzerá efektívna životospráva modernej ženy podľa Dušana Plichtu?

Zakladateľ konceptu špeciálnych produktov Powerlogy pre silné zdravie a vysoký výkon. Špecialista na funkčné potraviny, blogger, podnikateľ, dobrodruh a možno aj trochu naivný zanietenec, ktorý sa rozhodol, že chce zdieľať svoju vášeň pre dobré jedlo a vylepšovanie životosprávy. Fascinujú ho nekonvenčné nové poznatky vedy a spoznávanie vplyvu životosprávy na ľudské telo.

Predstavte nám bližšie značku a výrobky Powerlogy.

Powerlogy je o novom prístupe k životospráve, ktorý je založený na systematickom prístupe Biohackingu, kde sa človek stáva vedcom sám pre seba, experimentuje a pracuje na osobnom rozvoji pre realizáciu vlastného potenciálu. Všetci chceme byť úspešní, bohatí a ako sa hovorí, že za vodou, ale len málokto to dosiahne tak, aby neobetoval svoje mentálne a fyzické zdravie. Riešenie je ukryté v nás, riešenie je komplexné a vyžaduje si zladenie tela, mysle, emócii a duše. O tom je filozofia a produkty sú jednoducho o spojení kvality, funkčnosti a skvelej chuti. Lebo ak je niečo len zdravé a nechutí, tak to nebude nikto užívať dlhodobo pre svoj prospech.

Čo bolo na počiatku vzniku Powerlogy a prečo ste sa rozhodli pôsobiť v oblasti zdravej výživy?

Na začiatku bol vlastný problém mojej produktivity a toho, že mi tu chýbala kvalitná bezchybná káva, na ktorú by som sa mohol spoľahnúť. Potom mi tu chýbalo mandľové maslo, potom špeciálny MCt olej a tak to už ide. Keď raz človek začne zlepšovať a meniť životosprávu, otvorí sa mu nový nekonvenčný svet a zrazu vidí, že to celé môže byť aj inak, ako nám to komunikuje náš spoločenský systém. Následne sa snažím len vlastným príkladom dať ľuďom inšpiráciu pre zmenu, pre uvedomelú spotrebu a pre zmenu prístupu pre silnejšie zdravie,  vyššiu životnú energiu a lepšiu schopnosť zvládať alebo odpovedať na stresory súčasnej doby.

Sú ľudia, ktorí, keď sa rozhodnú pre zmenu a začnú jesť zdravo, tak do toho idú na 100 % a striktne sa vyhýbajú všetkému nezdravému. Patríte aj Vy do tejto skupiny ľudí a určité potraviny alebo jedlá by ste už nikdy nedali do úst alebo máte dni, kedy si doprajete?

Podľa mňa záleží na kontexte, vzdelaní a koniec koncov, to čo je zdravé je v súčasnosti už veľmi relatívny pojem. Práve preto, že záleží na kontexte a vašej individuálnej pozícii tu a teraz. Potrebujeme vedieť nakoľko máte zdravý, alebo už poškodený metabolizmus, imunitné problémy, alebo iné symptómy. Ak ste 100% zdravá, tak vás koláč, či fajný rezeň nezabije. Avšak ak máte už problém, intoleranciu, stres, a celkovo poškodený metabolizmus, tak je len na vás ako dlho a ako často chcete sami seba klamať, že raz za čas to je v poriadku a nikdy nespraviť rozhodnutie pre zmenu prístupu a výberu vašich jedál.

Je podľa Vás výživa ľudí 21. storočia v niečom iná a aké sú jej aktuálne trendy?

Definitívne je dosť veľký rozdiel vo výžive, našom vzdelaní a vede teraz v porovnaní s minulosťou. Už len keď si spomeniem na moje detstvo, tak moji rodičia nemali možnosti a informácie, kurzy a možnosti vzdelania, ako máme teraz. Dnes vieme deti od malička viesť a vychovávať tak, že z nich môžu byť super osobnosti a zdraví lídri, ktorí poznajú dôležité princípy výživy a prepojenia tela a mysle.

A aktuálne trendy ? To je debata na niekoľko hodín, ale ak vás zaujíma niečo konkrétne, tak spomeniem asi hlavný princíp, že menej je viac. Menej kvalitného jedla, menej nákupov, menej spracovaných produktov, či už mäsa, alebo aj rôznych vymyslených vegetariánskych, či vegánskych potravín, ktoré majú ďaleko od funkčnosti.

Ako by mala vyzerať efektívna životospráva dnešnej modernej ženy, ktorá denne musí zvládať niekoľko rolí naraz – byť silnou ženou, perfektnou matkou, milujúcou a spoľahlivou manželkou, najlepšou kamarátkou, a samozrejme popri tom všetkom podávať v práci stopercentný výkon?

V prvom rade, by mala byť uvedomelá a nakupovať len prirodzené a minimálne spracované produkty. Čítať etikety a neprepadnúť pohodlnosti, či časovému stresu. Naučiť sa pripravovať rýchle jedlá kombinácie zeleniny a dobrých  tukov a uvedomiť si, že nie je mäso ako mäso, chlieb ako chlieb a už vôbec nie cukor ako cukor. A možno to bude znieť divné, ale veľa problémov by sa vyriešilo, ak by ženy mohli dobre spať 8 hodín.

A čo krása ženy? V známej ľudovej slovenskej pesničke sa spieva „Kávu pila, cukor jedla, aby bola pekná biela…“ Platí to aj v dnešnej dobe? 🙂

Podľa mňa s kávou áno 🙂 Srandujem… všetko záleží od viacerých faktorov a hlavne prístupu  životu. Ak mám ale ja dať najdôležitejšie veci do popredia, tak by som zdôraznil skôr sebalásku, spánok a dostatok dobrých kalórií. Veľa žien sa totiž nemá ani samo rado, robí svojmu telu vyslovene muky a v noci sa trápi strachmi a rôznymi zbytočnými domnienkami, namiesto toho, že by si od celého sveta dobre oddýchli.

28. septembra budete mať prednášku na ženskej konferencii WOMAN’S BALANCE DAY. Je podľa Vás dôležité, aby si každá žena dokázala nájsť chvíľku len pre seba?

Nájsť si čas pre sebe nie je otázkou ženy, ale ľudskej bytosti ako takej. Pre zdravie a realizáciu svojho života sa to už nestáva, že odmenou, ale priam povinnosťou. Kto odkladá, tak odkladá samého seba a skôr či neskôr nás to vždy dobehne.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré hľadajú rovnováhu, šťastie a spokojnosť?

Začať pracovať na vlastnom vedomí, sebaláske a vnútornej sile. Potom zistíte, že to všetko už aj máte, len to treba správne z vnútra vyskladať.